Egzekucja komornicza: staż finansowany z UE

Egzekucja komornicza: staż finansowany z UE

Kategoria: Windykacja / komornik / egzekucja    |    04 Lut 2014 o godz.18:13    |    6 odpowiedzi
Autor: Gość
Witam
Czy komornik może zająć moje minimalne wynagrodzenie pozyskane za staż finansowany z Unii Europejskiej które wynosi ok. 950 zł netto. Szukam pomocy, bo nie wiem już co mam myśleć. Każdy twierdzi inaczej?
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE

Odpowiedzi

Najwyżej oceniona odpowiedź

Autor: redaktor
10
0
Witam

Komornik ma prawo zająć Pani/Pana 3/5 wynagrodzenia za staż tylko w przypadku prowadzenia postępowania egzekucyjnego w sprawie o alimenty. W innej sprawie niż alimentacyjna komornik nie może zająć stypendium stażowego z UE.

Proszę zobaczyć regulację prawną.

Z art. 833 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego wynika, że wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy. Co istotne, przepis ten stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawodawca odsyła do art 87 i 87 (1) Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 87 par. 1 K.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,(...) .

Par. 3 K.p. stanowi: Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

Podsumujmy:

Wynagrodzenie w czasie odbywania stażu jest niższe od płacy minimalnej obowiązującej w 2014 roku (1.680 zł)zatem komornik nie może z niego potrącać żadnych Pani/Pana zobowiązań innych niż alimentacyjne.

Proszę o zapoznanie się z tym tematem na naszych stronach:

http://www.prawnik-online.eu/stypendium-wynikajace-ze-stazu-a-egzekucja,3,3312.html

http://www.prawnik-online.eu/egzekucja-alimentow-z-minimalnego-wynagrodzenia-za-prace-czy-jest-mozliwa,3,4222.html

Ważne!

Może Pani/Pan zaskarżyć czynność komornika. Skarga na czynności komornika uregulowana została w w art. 767 K.p.c. Skargę należy wnieść do sądu rejonowego, przy którym komornik ma swoją siedzibę. Opłata od złożenia skargi wynosi 100 zł. Można starać się o zwolnienie od kosztów sądowych.

Kwestia ta została omówiona tutaj:

http://www.prawnik-online.eu/skarga-na-czynnosci-komornika---omowienie,3,1905.html

Pozdrawiam
04-02-2014 21:22    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenie    |    link

Pozostałe odpowiedzi

Autor: redaktor
10
0
Witam

Komornik ma prawo zająć Pani/Pana 3/5 wynagrodzenia za staż tylko w przypadku prowadzenia postępowania egzekucyjnego w sprawie o alimenty. W innej sprawie niż alimentacyjna komornik nie może zająć stypendium stażowego z UE.

Proszę zobaczyć regulację prawną.

Z art. 833 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego wynika, że wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy. Co istotne, przepis ten stosuje się odpowiednio do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Ustawodawca odsyła do art 87 i 87 (1) Kodeksu pracy. Zgodnie z art. 87 par. 1 K.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:
1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,(...) .

Par. 3 K.p. stanowi: Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:
1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,
2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

Podsumujmy:

Wynagrodzenie w czasie odbywania stażu jest niższe od płacy minimalnej obowiązującej w 2014 roku (1.680 zł)zatem komornik nie może z niego potrącać żadnych Pani/Pana zobowiązań innych niż alimentacyjne.

Proszę o zapoznanie się z tym tematem na naszych stronach:

http://www.prawnik-online.eu/stypendium-wynikajace-ze-stazu-a-egzekucja,3,3312.html

http://www.prawnik-online.eu/egzekucja-alimentow-z-minimalnego-wynagrodzenia-za-prace-czy-jest-mozliwa,3,4222.html

Ważne!

Może Pani/Pan zaskarżyć czynność komornika. Skarga na czynności komornika uregulowana została w w art. 767 K.p.c. Skargę należy wnieść do sądu rejonowego, przy którym komornik ma swoją siedzibę. Opłata od złożenia skargi wynosi 100 zł. Można starać się o zwolnienie od kosztów sądowych.

Kwestia ta została omówiona tutaj:

http://www.prawnik-online.eu/skarga-na-czynnosci-komornika---omowienie,3,1905.html

Pozdrawiam
04-02-2014 21:22    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Zająć stażu z UE komornik nie może, ale jak owo stypendium wpłynie na rachunek bankowy to już tak, pewnie właśnie o to ci chodzi.
15-08-2014 12:55    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
A jeśli w banku jest wolna kwota od zajęcia...to póki jej nie przekroczy to też nie może?
11-05-2016 14:24    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Komornik może zająć rachunek bankowy, ponieważ nie sprawdza on z urzędu skąd pochodzi kwota na rachunku.
11-05-2016 22:56    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
3
0
Mam pytanie
Czy pieniądze które mam ze stażu z projektu z UE może zająć mi ZUS?(mam dług w ZUs-ie) Mam netto 1648 zł za staż
08-03-2017 19:04    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
3
0
Proszę o zapoznanie się z odpowiedzią pierwszą.
ZUS sam od siebie nic nie może potrącić bez postępowania sądowego.
11-03-2017 16:41    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Replica Uhren Casio