Umowa o pracę na 3 - miesięczny okres próbny a ciąża pracownicy

Umowa o pracę na 3 - miesięczny okres próbny a ciąża pracownicy

Kategoria: Ochrona pracy kobiet / ciąża a praca    |    09 Sty 2013 o godz.13:58    |    1 odpowiedź
Autor: Gość
Witam
Szukając długo pracy w końcu się udało 20 grudnia ubiegłego roku podpisałam umowę o pracę na 3 miesięczny okres próbny. Pracę zaczynam za tydzień. Parę dni po podpisaniu umowy dowiedziałam się że, jestem w ciąży. Zaczynając pracę będę w trzecim miesiącu ciąży. Czy w takim przypadku pracodawca może ze mną zerwać umowę gdy go poinformuję w pierwszym tygodniu pracy? Chcę dodać że, praca jest na 2zmiany po 12 godzin.
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE

Odpowiedzi

Najwyżej oceniona odpowiedź

2
0
[cytuj autor=Gość]Zaczynając pracę będę w trzecim miesiącu ciąży. Czy w takim przypadku pracodawca może ze mną zerwać umowę gdy go poinformuję w pierwszym tygodniu pracy? Chcę dodać że, praca jest na 2zmiany po 12 godzin. [/cytuj]

Pracodawca nie może Pani absolutnie zwolnić z pracy, ponieważ zabrania mu tego art. 177 par. 1 Kodeksu pracy. Co istotne, z mocy prawa ma obowiązek przedłużyć Pani dotychczasową umowę o pracę do dnia porodu (art. 177 par. 3 K.p.). Z chwilą otrzymania zaświadczenia o stanie ciąży pracodawca ma obowiązek zatrudniać Panią na 2 zmiany po 8 godzin a nie jak dotychczas po 12 godzin pracy.

Absolutnie nie może Pani pracować w godzinach nadliczbowych (nawet na swój wniosek). Co istotne, jeżeli praca wykonywana jest w trudnych warunkach lub jest zabroniona kobietom w ciąży, wtedy pracodawca ma obowiązek przenieść Panią do lżejszej pracy lub zwolnić ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Tak bowiem wynika z art. 179 Kodeksu pracy.

W przypadku choroby ma Pani prawo do 270 dni płatnego w 100 % zwolnienia lekarskiego (kod "B" na zwolnieniu lekarskim). Wynika to z art. 8 w powiązaniu z art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej tj. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego razie choroby i macierzyństwa - tekst jedn.:Dz.U. z 2010 r., nr 77, poz. 512.

Z dniem porodu umowa o pracę rozwiąże się. Przysługiwać Pani wtedy będzie zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (art. 180 K.p.) jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 182[1]K.p). Stanowi o tym art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej.

Zasiłek macierzyński wynosi 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla obliczania zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się podstawę wymiaru, jaka jest stosowana przy obliczaniu zasiłku chorobowego (art. 47 w powiązaniu z art. 36 ust. 1 - 2 ustawy zasiłkowej).

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/wysokosc-zasilku-macierzynskiego-w-2011-roku,3,1051.html

http://www.prawnik-online.eu/porady-prawne/zasilek-macierzynski---warunki-otrzymania-zasilku

http://www.prawnik-online.eu/dodatkowy-urlop-macierzynski-w-2013-roku---ile-wynosi,3,4246.html

Podobny temat na LexForum:

http://www.lexforum.pl/pytanie/koniec-umowy-a-ciaza_132

W przypadku dalszych pytań, proszę o kontakt na Lexforum.

Podstawa prawna:
- art. 180, art. 182[1] Kodeksu pracy
- art. 8, art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 29 ust. 1 i ust. 5, art. 31, art. 36, art. 47 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 77, poz. 512)
20-01-2013 15:00    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenie    |    link

Pozostałe odpowiedzi

2
0
Gość
Zaczynając pracę będę w trzecim miesiącu ciąży. Czy w takim przypadku pracodawca może ze mną zerwać umowę gdy go poinformuję w pierwszym tygodniu pracy? Chcę dodać że, praca jest na 2zmiany po 12 godzin.


Pracodawca nie może Pani absolutnie zwolnić z pracy, ponieważ zabrania mu tego art. 177 par. 1 Kodeksu pracy. Co istotne, z mocy prawa ma obowiązek przedłużyć Pani dotychczasową umowę o pracę do dnia porodu (art. 177 par. 3 K.p.). Z chwilą otrzymania zaświadczenia o stanie ciąży pracodawca ma obowiązek zatrudniać Panią na 2 zmiany po 8 godzin a nie jak dotychczas po 12 godzin pracy.

Absolutnie nie może Pani pracować w godzinach nadliczbowych (nawet na swój wniosek). Co istotne, jeżeli praca wykonywana jest w trudnych warunkach lub jest zabroniona kobietom w ciąży, wtedy pracodawca ma obowiązek przenieść Panią do lżejszej pracy lub zwolnić ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Tak bowiem wynika z art. 179 Kodeksu pracy.

W przypadku choroby ma Pani prawo do 270 dni płatnego w 100 % zwolnienia lekarskiego (kod "B" na zwolnieniu lekarskim). Wynika to z art. 8 w powiązaniu z art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej tj. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego razie choroby i macierzyństwa - tekst jedn.:Dz.U. z 2010 r., nr 77, poz. 512.

Z dniem porodu umowa o pracę rozwiąże się. Przysługiwać Pani wtedy będzie zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (art. 180 K.p.) jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego (art. 182[1]K.p). Stanowi o tym art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej.

Zasiłek macierzyński wynosi 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla obliczania zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się podstawę wymiaru, jaka jest stosowana przy obliczaniu zasiłku chorobowego (art. 47 w powiązaniu z art. 36 ust. 1 - 2 ustawy zasiłkowej).

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/wysokosc-zasilku-macierzynskiego-w-2011-roku,3,1051.html

http://www.prawnik-online.eu/porady-prawne/zasilek-macierzynski---warunki-otrzymania-zasilku

http://www.prawnik-online.eu/dodatkowy-urlop-macierzynski-w-2013-roku---ile-wynosi,3,4246.html

Podobny temat na LexForum:

http://www.lexforum.pl/pytanie/koniec-umowy-a-ciaza_132

W przypadku dalszych pytań, proszę o kontakt na Lexforum.

Podstawa prawna:
- art. 180, art. 182[1] Kodeksu pracy
- art. 8, art. 11 ust. 2 pkt 1, art. 29 ust. 1 i ust. 5, art. 31, art. 36, art. 47 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 77, poz. 512)
20-01-2013 15:00    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła