Nagroda jubileuszowa

Nagroda jubileuszowa

Kategoria: Wynagrodzenie / dodatki do pensji    |    12 Lip 2012 o godz.15:19    |    5 odpowiedzi
Autor: Gość
Witam . Moja mama pracowała w PKP dopóki nie została objęta zwolnieniami grupowymi z przyczyn niedotyczących pracowników / Dz.U. z 2003 r nr 90 poz 844 . Rozwiązanie umowy nastąpiło z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia oraz ma zostać wypłacona odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia . Jednak pytanie dotyczy zupełnie innej kwestii a mianowicie , mama pracowała w firmie "prawie" 30 lat , dokładnie brakuje jej dwóch miesięcy do pełnych 30 lat pracy w związku z tym czy należy jej się nagroda jubileuszowa za ten okres pracy ? Z tego co się dowiadywałem to zdania są podzielone dlatego chciałbym się ostatecznie upewnić co w tej sprawie można zrobić i czy ewentualnie wystąpić na drogę prawna . Pozdrawiam
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE

Odpowiedzi

Pozostałe odpowiedzi

Autor: Gość
0
0
Czy u pracodawcy w ogóle są wypłacane nagrody jubileuszowe?

Do stażu pracy wlicza się również okres wypowiedzenia umowy. Czy wtedy będzie on wynosił 30 lat?
12-07-2012 18:55    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Niestety razem z okresem wypowiedzenia brakuje wlasnie tych 2 miesiecy . Nagrody sa wyplacane zgodnie z regulaminem :

Nagrody jubileuszowe
1.Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa za pracę na kolei, zwana dalej „nagrodą”.
2.W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
3.Podstawę wymiaru nagrody stanowi miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika, przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody, z zastrzeżeniem ust. 4 i ust. 15.
4.Dla członka zarządu pracodawcy podstawę wymiaru nagrody stanowi miesięczne przecietne wynagrodzenie u pracodawcy w miesiącu, w którym pracownik nabywa prawo do nagrody.
5.Za dzień nabycia prawa do nagrody uważa się ostatni dzień okresu pracy uprawniającego do nagrody.
6.Nagroda przysługuje po przepracowaniu niżej wymienionych okresów, w następującej wysokości:
1. ) po 15 latach - 100 % podstawy wymiaru,
2. ) po 20 latach - 200 % podstawy wymiaru,
3. ) po 25 latach - 300 % podstawy wymiaru,
4. ) po 30 latach - 400 % podstawy wymiaru,
5. ) po 35 latach - 500 % podstawy wymiaru,
6. ) po 40 latach - 600 % podstawy wymiaru,
7. ) po 45 latach - 700 % podstawy wymiaru
12-07-2012 19:14    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Z Waszego regulaminu wynika, że musi być przepracowane 30 lat, żeby otrzymać nagrodę jubileuszową.

Można się było od razu odwoływać od otrzymanego wypowiedzenia ( art. 264 par. 1 K.p.) ale teraz to jest już po fakcie.
12-07-2012 19:40    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
No cóż , jedyne co było zrobione w tej sprawie to osoby które zostały zwolnione złożyły pozew o odszkodowanie a sprawa ma być we wrześniu , zobaczymy jaki będzie finał tej sprawy . Dzięki za zainteresowanie i odpowiedż . Pozdrawiam
12-07-2012 21:38    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Gość
No coz , jedyne co bylo zrobione w tej sprawie to osoby ktore zostaly zwolnione zlozyly pozew o odszkodowanie


Odszkodowanie za niesłuszne zwolnienie, czy pozew o przywrócenie do pracy?
13-07-2012 07:36    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła