Wpis do KRD za przedawnione czesne

Wpis do KRD za przedawnione czesne

Kategoria: Windykacja / komornik / egzekucja    |    13 Maj 2013 o godz.21:25    |    5 odpowiedzi
Autor: Pablox2000
Witam. Dostałem pismo z uczelni do której zapisałem się chyba w 2005 roku wpłacając wpisowe. Nie rozpocząłem nauki z uwagi na brak środków (studia zaoczne). Uczelnia przysyłała wezwania do zapłaty za czesne, ale ignorowałem je, kilka razy kontaktując się z uczelnią, że nie zamierzam nic zapłacic, bo nie rozpocząłem nauki. Sprawa ucichła na jakieś dwa lata, a teraz próbują wyegzekwować pieniądze strasząc mnie wpisem do KRD. Moje tłumaczenia nie przynosiły rezultatów, roszczenie przedawniło się juz jakieś 5 lat temu, a skreślili mnie z listy studentów po około dwóch miesiacach po rozpoczeciu roku z powodu braku wpłat za czesne.

1. Czy moga mnie tam wpisać za przedawniony dług.

2. Czy mogą żądać ode mnie kwoty za cały rok (bo chyba tyle chcą) skoro skreślili mnie po dwóch miesiącach.

3. Czy wogóle jest podstawa do naliczenia mi jakiejkolwiek kwoty, skoro nie zacząłem się tam uczyć?? Fakt, nie zgłosiłem rezygnacji, ale chyba ktoś powinioen sprawdzić, czy naukę zacząłem. A ja i tak straciłem pieniądze na wpisowe...



Z góry dziękuje
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE
Słowa kluczowe: krd  czesne  windykacja  przedawnienie 

Odpowiedzi

Najwyżej oceniona odpowiedź

3
0
Na pismo wysłane do Pana przez uczelnię należy odpowiedzieć, że odmawia Pan zapłaty , ponieważ żądana kwota jest przedawniona czego zarzut niniejszym Pan podnosi. Podstawę prawną stanowi art. 751 pkt 2 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki , jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone przedawniają się z upływem dwóch lat.

Należy pamiętać o tym, ze przedawnienie żądanych roszczeń nie następuje nigdy z urzędu tylko po podniesieniu przez dłużnika zarzutu przedawnienia ( art. 117 par. 2 K.c.).

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/kiedy-przedawnia-sie-oplata-za-studia,3,4446.html

Podstawa prawna:
- art. 117 par. 2, art. 751 pkt 2 Kodeksu cywilnego
13-05-2013 22:16    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenie    |    link

Pozostałe odpowiedzi

3
0
Na pismo wysłane do Pana przez uczelnię należy odpowiedzieć, że odmawia Pan zapłaty , ponieważ żądana kwota jest przedawniona czego zarzut niniejszym Pan podnosi. Podstawę prawną stanowi art. 751 pkt 2 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki , jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone przedawniają się z upływem dwóch lat.

Należy pamiętać o tym, ze przedawnienie żądanych roszczeń nie następuje nigdy z urzędu tylko po podniesieniu przez dłużnika zarzutu przedawnienia ( art. 117 par. 2 K.c.).

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/kiedy-przedawnia-sie-oplata-za-studia,3,4446.html

Podstawa prawna:
- art. 117 par. 2, art. 751 pkt 2 Kodeksu cywilnego
13-05-2013 22:16    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Pablox2000
0
0
Dziękuję za odpowiedź. A co odpowiedzieć na temat wpisu do KRD?? Czy można się temu sprzeciwić w jakiś sposób??
13-05-2013 22:30    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Pablox2000
0
0
Może ktoś pomoże? Nie wiem jak to jest z tym KRD. Przecież tego czesnego nie powinni naliczyć, a poza tym przedawniło się już dawno temu, gdyby nawet mogli. Czy mogą mnie wpisać do KRD? Czy można się temu jakoś przeciwstawić? Z góry dziękuje za szybką odpowiedź, bo muszę szybko działać.
15-05-2013 13:20    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
2
0
Pablox2000
Przecież tego czesnego nie powinni naliczyć, a poza tym przedawniło się już dawno temu, gdyby nawet mogli. .


Jak Pan nie odpowie na pismo z uczelni, że roszczenie jest przedawnione, to kiedyś ten dług przejmie windykator. Dług nigdy nie przedawnia się sam, czyli z urzędu.
16-05-2013 00:48    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Witam, jestem w podobnej sytuacji i chciałbym zapytać czy w wypadku udzielenia uczelni odpowiedzi (podniesienia zarzutu przedawnienia) to czy uczelnia dalej będzie mogła umieścić dłużnika w KRD z przedawnionym długiem i zgłoszonym przedawnieniem.
07-08-2013 23:41    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła