Zachowek po rodzicach - matka zapisała mieszkanie wnuczce

Zachowek po rodzicach - matka zapisała mieszkanie wnuczce

Kategoria: Zachowek    |    07 Wrz 2012 o godz.18:42    |    5 odpowiedzi
Autor: adik_99
W testamencie Mama zapisała mieszkanie swojej wnuczce która to jest córką mojej siostry. Ojciec zmarł 19 lat temu, a mama wykupiła mieszkanie na własność pięć lat temu. Czy w związku z powyższym iż mama zapisała mieszkanie na wnuczkę mam prawo do jakiejś części wartości mieszkania po mamie, jeśli tak to do jakiej? Czy mogę starać się o zachowek?
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE

Odpowiedzi

Najwyżej oceniona odpowiedź

2
0
[cytuj autor=adik_99]Jeżeli mogę się starać o zachowek od obdarowanej to w jakiej części?[/cytuj]

Podaję właściwy przepis prawny:
Art. 991. par. 1. Kodeksu cywilnego: Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Art. 991 par. 2 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
08-09-2012 12:28    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenie    |    link

Pozostałe odpowiedzi

Autor: redaktor
1
0
Witam

Kwestię zachowku regulują przepisy art. 991 - 1011 Kodeksu cywilnego: TYTUŁ IV ZACHOWEK
http://www.prawnik-online.eu/kodeksy-i-ustawy/tytul-iv-zachowek

Zgodnie z art. 1007 Kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.

Roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku.

Pozdrawiam
08-09-2012 08:14    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: zachowki
0
0
Po śmierci mamy możesz domagać się zachowku od obdarowanej jeśli to mieszkanie było jedynym majątkiem mamy
zachowki@gmail.com
08-09-2012 09:41    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: adik_99
0
0
Jeżeli mogę się starać o zachowek od obdarowanej to w jakiej części??
08-09-2012 11:06    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
2
0
adik_99
Jeżeli mogę się starać o zachowek od obdarowanej to w jakiej części?


Podaję właściwy przepis prawny:
Art. 991. par. 1. Kodeksu cywilnego: Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

Art. 991 par. 2 Kodeksu cywilnego:
Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.
08-09-2012 12:28    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: zachowki
0
0
Dysponując tym okrojonym stanem faktycznym, zasadniczo będzie to 1/4 wartości tej nieruchomości.
08-09-2012 13:12    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła