Warning: mysqli::mysqli() [mysqli.mysqli]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50558 Library:50639 in /home/szaszor01/domains/lexforum.pl/public_html/libs/green.lib.php on line 35

Warning: mysqli::mysqli() [mysqli.mysqli]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50558 Library:50639 in /home/szaszor01/domains/lexforum.pl/public_html/libs/green.lib.php on line 38
 Zwolnienie z pracy art. 53 par. 1 pkt 1b Kodeksu pracy

Zwolnienie z pracy art. 53 par. 1 pkt 1b Kodeksu pracy

Kategoria: Wypowiedzenia / zwolnienie    |    09 Kwi 2013 o godz.15:29    |    14 odpowiedzi
Autor: AnnaMaria
Przepracowałam 38 lat u jednego pracodawcy no i niestety na dwa i pół roku przed emeryturą zachorowałam przez 182 dni byłam na zwolnieniu lekarskim. W międzyczasie złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Pierwsza komisja ZUS orzekła że jestem zdrowa powiadomiłam o tym zakład pracy jak i o tym że złożyłam odwołanie. Zapytałam również o to co się stanie jeżeli miną te 182 dni otrzymałam odpowiedż w kadrach, że będzie to nieobecność niepłatna ale usprawiedliwiona.

Ponieważ faktycznie oczekiwanie na komisję odwoławczą przedłużało się jeszcze raz zapytałam co dalej dostałam odpowiedż od tej samej osoby w kadrach, że że nie ma się czym martwić bo musimy poczekać na wynik drugiej komisji i albo wracam do pracy albo przechodzę na świadczenie rehabilitacyjne.Pani w kadrach nie poinformowała mnie że zakład może mnie zwolnić po 30 dniach takiej usprawiedliwionej nieobecności jak również o tym że w tym czasie jestem nieubezpieczona.

Sytuacja taka trwała 1,5 miesiąca, kiedy otrzymałam orzeczenie komisji lekarskiej o nieprzyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego w tym samym dniu zgłosiłam się do pracy. Dostałam skierowanie do lekarza medycyny pracy po powrocie ze zdolnością kazano poczekać mi godzinę po tym czasie wręczono mi rozwiązanie z art 53 par. 1 pkt 1b Kodeksu pracy. Moje pytanie: Czy zakład pracy postąpił zgodnie z prawem i co ja mogę dalej zrobić w jednym dni zostałam bez pracy i bez środków do życia. Dziękuję.
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE
Słowa kluczowe: art. 53 par. 1 pkt 1 K.p. 

Odpowiedzi

Najwyżej oceniona odpowiedź

5
0
[cytuj autor=Anna Maria] (...) przed 2 godzinami wróciłam z Oddziału Ratunkowego (...) w tak krótkim czasie jestem na L4 (...) zawiadomiłam o tym zakład pracy. [/cytuj]

Nie musiała Pani powiadamiać byłego pracodawcy o otrzymanym zwolnieniu lekarskim. Można wysłać je teraz do pracodawcy w celu uzupełnienia i odesłania do ZUS. ZUS zapłaci za zwolnienie lekarskie wystawione "(...) nie póżniej niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego", które trwa w ciągłości co najmniej 30 dni. Tak wynika z art.7 ustawy zasiłkowej tj. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U z 2010 r., nr 77, poz. 512).

W przypadku dalszych pytań proszę o kontakt na LexForum.

Podstawa prawna:
- art. 7 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U z 2010 r., nr 77, poz. 512).
17-04-2013 00:09    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenie    |    link

Pozostałe odpowiedzi

2
0
AnnaMaria
Pani w kadrach nie poinformowała mnie że zakład może mnie zwolnić po 30 dniach takiej usprawiedliwionej nieobecności jak również o tym że w tym czasie jestem nieubezpieczona.


Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 53 par. 1 pkt 1b jeżeli minął okres 182 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim oraz 3 miesięczny okres świadczenia rehabilitacyjnego. W przypadku, gdy po zakończeniu 182 dni chorobowego nie ma jeszcze wiążącej decyzji ZUS w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, wtedy pracownik ma nieobecność usprawiedliwioną niepłatną.

To co mieli powiedzieć Pani w kadrach a nie powiedzieli nie ma żadnego powiązania z dłuższym zwolnieniem lekarskim. Z art. 53 par. 1 pkt 2 K.p. wynika bowiem:

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:(...) 2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
10-04-2013 04:55    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
2
0
AnnaMaria
Dostałam skierowanie do lekarza medycyny pracy po powrocie ze zdolnością kazano poczekać mi godzinę po tym czasie wręczono mi rozwiązanie z art 53 par. 1 pkt 1b Kodeksu pracy. Moje pytanie: Czy zakład pracy postąpił zgodnie z prawem i co ja mogę dalej zrobić w jednym dniu zostałam bez pracy i bez środków do życia.


Rozumiem, że posiadała Pani bezterminową umowę o pracę.

Dokonane przez pracodawcę rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 53 par. 1 pkt 1 b (bez zachowania okresu wypowiedzenia) jest wadliwe, ale skuteczne pod warunkiem, że Pani nie odwoła się od niego do sądu pracy w terminie 14 dni (art. 264 par. 2 K.p.).

Zgodnie z art. 53 par. 3 Kodeksu pracy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem nieobecności.

W treści wypowiedzenia powinna mieć Pani podaną właściwą i zrozumiałą dla siebie przyczynę rozwiązania istniejącego stosunku pracy oraz informację o terminie odwołania się do sądu pracy. Pracodawca powinien podać także adres sądu pracy. Tak bowiem wynika z art. 30 par. 4 i 5 Kodeksu pracy.

Kwestia wniesienia pozwu do sądu pracy została omówiona na naszych stronach:

http://www.prawnik-online.eu/pozew-do-sadu-pracy---jak-napisac-co-zawiera-,3,243.html

http://www.prawnik-online.eu/jak-sporzadzic-pozew-w-sprawie-z-zakresu-prawa-pracy-,3,1589.html

http://www.prawnik-online.eu/pozew-o-przywrocenie-do-pracy---wzor-z-omowieniem,3,2297.html

W przypadku dalszych pytań proszę o kontakt na LexForum.

Podstawa prawna:
- art. 30 par. 4 i 5 , art. 53 par. 1 pkt 1 lit.b, art. 53 par. 1 pkt 2, art. 53 par. 3 Kodeksu pracy
10-04-2013 05:25    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: AnnaMaria
0
0
Dziękuję za radę,odwołałam do Sadu Pracy i w tym samym dniu otrzymałam pismo z byłego zakładu pracy o przywróceniu do pracy, bo doszło do nich że mam zdolność do pracy. Co mam teraz zrobić. Pani w sądzie powiedziała, że na rozpraw mogę czekać 2-3miesiące. Czy w tym czasie mogę zgłosić się na bezrobocie bo za chwilę nie będę miała ubezpieczenia. Będę wdzięczna za każdą podpowiedż.
12-04-2013 22:47    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: redaktor
2
0
Witam

AnnaMaria
odwołałam do Sadu Pracy i w tym samym dniu otrzymałam pismo z byłego zakładu pracy o przywróceniu do pracy, bo doszło do nich że mam zdolność do pracy co mam teraz zrobić.


Rozumiem, że pracodawca dał wypowiedzenie w trybie art. 53 par. 1 pkt 1 b Kodeksu pracy, wtedy gdy przyniosła mu Pani zdolność do pracy. Teraz nastąpiło przywrócenie do pracy, czyli anulowanie wypowiedzenia. Należy zatem zgłosić pracodawcy powrót do pracy.

Do sądu pracy należy wtedy napisać wniosek o cofnięcie pozwu. ( art. 203 K.p.c.).

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/cofniecie-pozwu-w-sadzie-pracy---wzor,3,4181.html

http://www.prawnik-online.eu/cofniecie-pozwu---wzor-z-omowieniem,3,2303.html

Pozdrawiam
13-04-2013 02:37    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Anna Maria
0
0
Dziekuję za odpowiedż. Mój były pracodawca nie anuluje wypowiedzenia ale "proponuje zatrudnienie na nowo".Ale to wszystko nie ma już najmniejszego znaczenia gdyż przed 2 godzinami wróciłam z Oddziału Ratunkowego po prostu nie zniosłam tych wszystkich atrakcji w tak krótkim czasie jestem na L4 a za dwa tygodnie mam termin przyjęcia na oddział neurologii nie wiem czy dobrze zrobiłam ale zawiadomiłam o tym zakład pracy. Kimkolwiek PAN/PANI jest dziękuje za radę i serdecznie POZDRAWIM.
16-04-2013 21:21    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
2
0
Anna Maria
Mój były pracodawca nie anuluje wypowiedzenia ale "proponuje zatrudnienie na nowo".


Teraz rozumiem : dotychczasowa umowa o pracę została rozwiązana w trybie art. 53 par. 1 pkt 1b) Kodeksu pracy, po tym jak uzyskała Pani zdolność do pracy. Pracodawca niby proponuje nową. Po co? Wystarczyłoby anulować dokonane już wypowiedzenie i wtedy Pani cofnęłaby pozew.

Podejrzewam, że chciałby on Panią zatrudnić na umowę cywilnoprawną np. umowę - zlecenia w warunkach wykonywania pracy ( praca podporządkowana - art. 22 par. 1 K.p.). Do takiej umowy nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy:
http://www.prawnik-online.eu/umowa-zlecenia-a-umowa-o-prace,3,987.html

http://www.prawnik-online.eu/do-czego-liczy-sie-praca-na-umowe-zlecenia-,3,395.html

Teraz proszę już pozwu nie cofać. Pracodawca w odpowiedzi na pozew oraz w sądzie musi ustosunkować się do jego treści. Co ważne, można uzupełnić swój pozew np. poprzez podanie, że jego uzasadnienie jest przykładowo ogólnikowe i narusza art. 30 par. 4 Kodeksu pracy :
http://www.prawnik-online.eu/porady-prawne/uzasadnienie-wypowiedzenia-umowy-o-prace

Podstawa prawna:
- art. 22 par. 1 - 1[2] , art. 30 par. 4 i 5 Kodeksu pracy
16-04-2013 23:46    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
5
0
Anna Maria
(...) przed 2 godzinami wróciłam z Oddziału Ratunkowego (...) w tak krótkim czasie jestem na L4 (...) zawiadomiłam o tym zakład pracy.


Nie musiała Pani powiadamiać byłego pracodawcy o otrzymanym zwolnieniu lekarskim. Można wysłać je teraz do pracodawcy w celu uzupełnienia i odesłania do ZUS. ZUS zapłaci za zwolnienie lekarskie wystawione "(...) nie póżniej niż w ciągu 14 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego", które trwa w ciągłości co najmniej 30 dni. Tak wynika z art.7 ustawy zasiłkowej tj. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U z 2010 r., nr 77, poz. 512).

W przypadku dalszych pytań proszę o kontakt na LexForum.

Podstawa prawna:
- art. 7 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U z 2010 r., nr 77, poz. 512).
17-04-2013 00:09    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: AnnaMaria
0
0
Dzień Dobry
Ponieważ sytuacja uległa zmianie proszę o podpowiedź czy ja teraz mogę wystąpić do sądu o zmianę treści pozwu? Nawet nie wiem jak to napisać ale chodzi o to że nie chcę wracać do pracy ale chcę żeby zakład pracy wypłacił mi odszkodowanie. Ja jestem pielęgniarką i szpital zaproponował mi powrót do pracy na jeden z cięższych oddziałów na którym młode kobiety nie dają rady. Po prostu ja tam nie dam rady fizycznie. czy jednocześnie mogę złożyć pozew do Sądu Pracy przeciwko decyzji orzeczników ZUS-u.
Czy nie będzie miało to wpływu na decyzję w pierwszej sprawie.
Serdecznie pozdrawiam. DZIĘKUJĘ
19-04-2013 22:02    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
2
0
AnnaMaria
czy jednocześnie mogę złożyć pozew do Sądu Pracy przeciwko decyzji orzeczników ZUS-u.


Jeżeli ZUS wydał decyzję z która się Pani nie zgadza wtedy odwołanie od niej wnosi się za pośrednictwem właściwego Oddziału ZUS w terminie podanym na decyzji. ZUS zapoznaje się z treścią takiego odwołania i jeżeli uzna go za właściwe, wówczas zmienia poprzednią decyzję i wydaje nową. W przypadku, gdy zdaniem ZUS odwołanie ubezpieczonego jest nieuzasadnione wtedy wraz z posiadana dokumentacją kieruje je do sądu okręgowego wydział ubezpieczeń społecznych.Sądy takie znajdują się w miastach wojewódzkich.

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/odwolanie-od-decyzji-zus,5,2905.html

Powództwo o przywrócenie do pracy lub o odszkodowanie wnosimy do sądu rejonowego, sądu pracy.

Odwołanie od decyzji ZUS wnosimy do Sądu Okręgowego za pośrednictwem właściwego Oddziału ZUS. Tam też składamy takie odwołanie lub przesyłamy go za pośrednictwem poczty.

Są to niezależne od siebie dwa postępowania sądowe. Stąd pozew o przywrócenie do pracy nie może być w żaden sposób połączony z odwołaniem się od decyzji ZUS.
20-04-2013 12:47    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
2
0
Prosi Pani o odpowiedż na pytanie: czy można wystąpić do sądu o zmianę treści pozwu?

Aktualnie przebywa Pani na zwolnieniu lekarskim, które powinno trwać bez przerwy co najmniej 30 dni ( zwolnienie w ciągłości: np. pierwsze zwolnienie 2 tyg., następne powyżej 2 tygodni i ewentualnie dalsze zwolnienia). ZUS zapłaci wtedy za takie zwolnienie. Tak bowiem wynika z art. 7 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U z 2010 r., nr 77, poz. 512).

Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 2 czerwca 2009 r. w sprawie wynagrodzenia zasądzonego na rzecz pracownika w wieku przedemerytalnym przywróconego przez sąd do pracy (GPP-381-4560-37/09/ PE/RP) pracownik w wieku przedemerytalnym podlega szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (art. 39 k.p.). Dlatego w razie przywrócenia go do pracy przysługuje mu na podstawie art. 57 par.2 k.p. wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez pracy. Jest to przepis prawa materialnego, stanowiący podstawę do zasądzenia takiego wynagrodzenia.(...).

Co ważne, w świetle wyroku SN z dnia 19 lipca 2005 r., II PK 389/04 zasiłek chorobowy, macierzyński, świadczenie rehabilitacyjne odlicza się od okresu, za który przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

W pozwie do sądu pracy wniosła Pani o przywrócenie do pracy. Teraz chce Pani zmienić to żądanie na wypłatę odszkodowania. Rozumiem zatem, że nie chce Pani być przywrócona do pracy.

W takim przypadku można wystąpić do sądu pracy o zmianę treści pozwu. Należałoby wcześniej dowiedzieć się w sekretariacie sądu czy pozew ma już nadaną sygnaturę akt. Zgodnie z art. 193 par. 1 K.p.c. powód może dokonać zmiany powództwa, jeżeli nie wpływa to na właściwość sądu (ten sam sąd i ta sama sprawa). Należy wtedy złożyć do sądu pismo procesowe: ZMIANA POWÓDZTWA. W niniejszym piśmie zmieni Pani swoje pierwotne żądanie: np. zamiast o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach wniesie Pani o odszkodowanie za wadliwie dokonane rozwiązanie umowy ( art. 45 par. 1 K.p.).

Z art. 47[1] Kodeksu pracy odszkodowanie to przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do trzech miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. wypowiedzenia.

Podaję Pani przykładowy schemat wzoru takiego wniosku:
1) miejscowość i data,
2) nazwa i adres sądu,
3) oznaczenie stron: powód (imię, nazwisko, adres)- pozwany ( nazwa i adres pracodawcy),
4) sygn. akt:........,
5) wartość przedmiotu sporu,
6) tytuł pisma: ZMIANA POWÓDZTWA,
7) treść pisma: Działając w imieniu własnym zmieniam żądanie zawarte w pozwie z dnia ....... r. sygn. akt ...... w ten sposób, że zamiast żądania przywrócenia mnie do pracy wnoszę o odszkodowanie za okres wypowiedzenia ( art. 45 par. 1 w powiązaniu z art. 47 [1] K.p.),
8) uzasadnienie,
9) podpis.

Zmianę powództwa należy napisać w dwóch egzemplarzach i wysłać do sądu pracy pocztą jako list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru lub złożyć w sądzie na Dziennik podawczy. Wtedy na trzecim egzemplarzu prosi Pani o potwierdzenie odbioru tego pisma.

Jeden egzemplarz pisma otrzymuje pozwany pracodawca.

Podstawa prawna:
- art. 193 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego
- art. 45 par. 1, art. 47 Kodeksu pracy
20-04-2013 15:17    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
2
0
AnnaMaria
Przepracowałam 38 lat u jednego pracodawcy no i niestety na dwa i pół roku przed emeryturą zachorowałam przez 182 dni byłam na zwolnieniu lekarskim


Jeżeli zamiast przywrócenia do pracy (ta sama umowa o pracę), zmieni Pani powództwo na wypłacenie odszkodowania, wtedy niejako przepadnie Pani pózniejsza odprawa emerytalna.

Obowiązek wypłacenia odprawy przypada temu pracodawcy, u którego jest Pani aktualnie zatrudniona na umowę o pracę.

Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenia pozbawia prawa do odprawy emerytalnej, ponieważ umowa zlecenia nie jest regulowana przez Kodeks pracy. Stosuje się do niej art. 734 - 751 Kodeksu cywilnego.

Kwestia odprawy emerytalnej jest uregulowana w art. 92[1] par. 1 Kodeksu pracy. Odprawa emerytalna może być większa niż ustawowa, jeżeli tak wynika z przepisów wewnątrzzakładowych. Wiążące informacje na ten można otrzymać w siedzibie zakładowej organizacji związkowej.

Podstawa prawna:
- art. 92[1] par. 1 Kodeksu pracy
20-04-2013 21:54    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: AnnaMaria
0
0
BARDZO DZIĘKUJE
Bardzo mi pomogły te wszystkie rady są to dla mnie pierwsze spotkania z prawem i sądami i w głowie mam kompletny chaos. Ale trudno i przez to trzeba przejść. POZDRAMIAM BARDZO SERDECZNIE
21-04-2013 23:30    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
Witam
Po ustaniu L4 (182dni) dnia 05.04 pracodawca przesłał mi oświadczenie, ze zamierza rozwiązać ze mną umowę bez wypowiedzenia art 30 par 1 pkt 3 w związku z art 53 par 1 pkt1 "b" informując mnie, ze okres zwolnienia (182 dni) skończył się 04.04 czyli dzień wcześniej niz na zwolnieniu lekarskim (błędne obliczenie) i z dniem 6 kwietnia umowa zostaje rozwiązana. Nie starałem się juz o zasiłek rehabilitacyjny. Czy zwolnienie na takiej podstawie jest słuszne?
08-04-2017 00:33    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
Autor: Gość
0
0
W mojej ocenie pracodawca powinien zorientować się, czy stara się Pan o świadczenie rehabilitacyjne, czy nie. Potem dopiero może wypowiedzieć umowę o pracę w trybie art. 53 K.p..
09-04-2017 10:33    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła

montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Replica Uhren Casio