Zwolnienie z pracy na okresie ochronnym

Zwolnienie z pracy na okresie ochronnym

Kategoria: Wypowiedzenia / zwolnienie    |    31 Sty 2013 o godz.23:43    |    4 odpowiedzi
Autor: Gość
Witam
Moja mam obecnie pracuje na czas nieokreślony i jest już objęta ochronną przedemerytalną. Kilka razy do roku choruje. kierowniczka mojej mamy straszy ją, że istnieje przepis dający jej możliwość zwolnienia mojej mamy ponieważ jej chorowanie powoduje dezorganizację. Być może się mylę, ale czy jedynym sposobem na zwolnienie mojej mamy jest zwolnienie dyscyplinarne? Czy częste chorowanie jak w tym przypadku może stanowić podstawę do zwolnienie dyscyplinarnego? Dodam, że mama ma zawsze usprawiedliwioną nieobecność zwolnieniem lekarskim, poza tym pracuje sumiennie i nie narusza w żaden sposób regulaminu miejsca pracy.
ODPOWIEDZ    |    CYTUJ    |    ZGŁOŚ NARUSZENIE
Słowa kluczowe: Zwolnienie  dyscyplinarka  okres ochronny 

Odpowiedzi

Najwyżej oceniona odpowiedź

1
0
[cytuj autor=Gość] (...) jest już objęta ochronną przedemerytalną. Kilka razy do roku choruje. Kierowniczka mojej mamy straszy ją, że istnieje przepis dający jej możliwość zwolnienia mojej mamy ponieważ jej chorowanie powoduje dezorganizację. [/cytuj]

Pracownika chronionego przez art. 39 Kodeksu pracy nie można zwolnić dlatego, że 2 lub 3 razy w roku choruje.

Żaden przepis Kodeksu pracy, ani ustawa zasiłkowa nie zawierają informacji zabraniającej pracownikom korzystania ze zwolnień lekarskich.

Z pracownikiem w wieku przedemerytalnym można rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 par. 1 pkt 1 lit.b) bez zachowania okresu wypowiedzenia. z przyczyn przez niego niezawinionych. Chodzi w tym przypadku o przekroczenie 182 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/czy-pracodawca-moze-zwolnic-pracownika-w-czasie-jego-nieobecnosci-w-pracy-z-powodu-choroby-,3,2155.html

W sytuacji, gdyby pracodawca wypowiedział umowę o pracę z powodu dezorganizacji pracy (zwolnienia lekarskie 2 lub 3 razy w roku), wtedy należy złożyć odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy w terminie 7 dni od jego otrzymania ( art. 264 par. 1 K.p.). Co ważne, należy także przyjrzeć się treści wypowiedzenia. Powinno ono zawierać przyczynę sformułowaną w sposób zrozumiały dla pracownika. Nie może być ona podana ogólnie, ponieważ jest wtedy nieważna. Sąd "odczyta" to jako jej brak.

Ważne!

Proszę nigdy nie godzić się na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Szczególnie teraz będąc w okresie ochronnym. Ofertę rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron (czynność prawna dwustronna) pracodawca może skierować do każdego pracownika, nawet tego, który z mocy prawa podlega ochronie. Jej nieprzyjęcie nie powoduje dla pracownika żadnych konsekwencji prawnych.

W przypadku dalszych pytań zapraszam na LexForum.

Podstawa prawna:
- art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego,
- art. 30 par. 4 , art. 53 par. 1 pkt 1 lit.b), art. 300 Kodeksu pracy.
02-02-2013 01:00    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenie    |    link

Pozostałe odpowiedzi

Autor: Gość
0
0
Dodam że mama pracuje w tym zakładzie ponad 6 lat a jej jednorazowe zwolnienie lekarskie nie przekracza nawet 21 dni, zdarza się może 3 razy w roku.
01-02-2013 00:26    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
1
0
Gość
(...) jest już objęta ochronną przedemerytalną. Kilka razy do roku choruje. Kierowniczka mojej mamy straszy ją, że istnieje przepis dający jej możliwość zwolnienia mojej mamy ponieważ jej chorowanie powoduje dezorganizację.


Pracownika chronionego przez art. 39 Kodeksu pracy nie można zwolnić dlatego, że 2 lub 3 razy w roku choruje.

Żaden przepis Kodeksu pracy, ani ustawa zasiłkowa nie zawierają informacji zabraniającej pracownikom korzystania ze zwolnień lekarskich.

Z pracownikiem w wieku przedemerytalnym można rozwiązać umowę o pracę w trybie art. 53 par. 1 pkt 1 lit.b) bez zachowania okresu wypowiedzenia. z przyczyn przez niego niezawinionych. Chodzi w tym przypadku o przekroczenie 182 dni przebywania na zwolnieniu lekarskim oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/czy-pracodawca-moze-zwolnic-pracownika-w-czasie-jego-nieobecnosci-w-pracy-z-powodu-choroby-,3,2155.html

W sytuacji, gdyby pracodawca wypowiedział umowę o pracę z powodu dezorganizacji pracy (zwolnienia lekarskie 2 lub 3 razy w roku), wtedy należy złożyć odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy w terminie 7 dni od jego otrzymania ( art. 264 par. 1 K.p.). Co ważne, należy także przyjrzeć się treści wypowiedzenia. Powinno ono zawierać przyczynę sformułowaną w sposób zrozumiały dla pracownika. Nie może być ona podana ogólnie, ponieważ jest wtedy nieważna. Sąd "odczyta" to jako jej brak.

Ważne!

Proszę nigdy nie godzić się na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Szczególnie teraz będąc w okresie ochronnym. Ofertę rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron (czynność prawna dwustronna) pracodawca może skierować do każdego pracownika, nawet tego, który z mocy prawa podlega ochronie. Jej nieprzyjęcie nie powoduje dla pracownika żadnych konsekwencji prawnych.

W przypadku dalszych pytań zapraszam na LexForum.

Podstawa prawna:
- art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego,
- art. 30 par. 4 , art. 53 par. 1 pkt 1 lit.b), art. 300 Kodeksu pracy.
02-02-2013 01:00    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
1
0
Gość
Dodam że mama pracuje w tym zakładzie ponad 6 lat a jej jednorazowe zwolnienie lekarskie nie przekracza nawet 21 dni, zdarza się może 3 razy w roku.


Pracownik ma prawo korzystać ze zwolnień lekarskich. O tym, czy jest zdolny lub niezdolny do pracy decyduje lekarz prowadzący.
02-02-2013 01:20    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link
1
0
Gość
Czy częste chorowanie jak w tym przypadku może stanowić podstawę do zwolnienie dyscyplinarnego?


Rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika w trybie art. 52 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy musi wynikać z przyczyn, jakie zostały podane w tym przepisie. Jest nim ciężkie naruszenie przez pracownika jego podstawowych obowiązków.

W żaden sposób nie odnosi się to do krótkich zwolnień lekarskich z powodu choroby pracownika.

Pomoc:

http://www.prawnik-online.eu/zwolnienie-dyscyplinarne-pracownika,3,1963.html

Podstawa prawna:
- art. 52 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy
02-02-2013 01:28    |    odpowiedz    |    cytuj    |    zgłoś naruszenia    |    link

Napisz odpowiedź

1. Autor
2. Wpisz treść odpowiedzi
Pozostało 2000 znaków.
Udzielając odpowiedzi, pamiętaj o zachowaniu kultury osobistej.
Dodaj załącznik do swojego pytania:
Dodaj kolejny załącznik
3. Spam catpcha

Logowanie

Jeśli masz już konto w serwisie - zaloguj się
Zapamiętaj mnie
Zapomniałem hasła